Egzekutor prawny | Moje blogowanie

Bloguje bo to kocham

Egzekutor prawny

Komornik – to osoba pełniąca funkcję publiczną, której celem jest wykonywanie postanowień sądowych, m.in. dotyczących egzekucji należności.

W Polsce funkcjonuje sporo komorników, którzy wykonują własne obowiązki na terenie całego kraju. Choć wiele ludzi kojarzy komornika z osobą, której celem jest wyciąganie pieniędzy z dłużników, to tak de facto jego praca polega na czymś więcej niż wyłącznie na pobieraniu należności.

Jednym z obowiązków komornika jest weryfikacja sytuacji majątkowej dłużnika oraz poszukiwanie majątku, który mógłby zostać zajęty na poczet długu. Komornik może wykorzystać różne narzędzia do odnalezienia składników majątku dłużnika, tj. np. banki, urzędy, księgi wieczyste, czy firmy ubezpieczeniowe.

Komornik jest także uprawniony do prowadzenia licytacji nieruchomości lub ruchomości, które zostaną zlicytowane na rzecz wierzyciela. W sytuacji licytacji nieruchomości, wartość wylicytowanego mieszkania, domu czy działki na prawdę często pokrywa dług zupełnie albo przynajmniej w znacznej części.

Warto zaznaczyć, że komornik nie działa w interesie dłużnika, ale w interesie wierzyciela, który zlecił mu egzekucję należności. Natomiast właściwie każdy dłużnik ma prawo do obrony swoich interesów i może skorzystać z pomocy prawnika, który pomoże mu walczyć o własne prawa. Warto także pamiętać, że w każdej chwili całkiem dobrze unikać zadłużenia, ponieważ komornik może nie tylko i wyłącznie zajmować nieruchomości czy ruchomości, niemniej jednak też wynagrodzenie, rentę, emeryturę, czy nawet zasiłki.

Podsumowując, choćby komornik kojarzy się z nieprzyjemnymi sytuacjami, to jednak jest on osobą, która pełni bardzo istotną funkcję publiczną i ma za zadanie dbać o interesy wierzyciela. Dlatego też warto unikać zadłużania się oraz bardzo szybko uregulować wszelkie zaległości finansowe, aby uniknąć problemów z komornikiem.

Zobacz: komornik Grudziądz.


Post a Comment